مقدمه

همانطور که می‌دانید، همه Node ها در اینترنت (سرور ها، کامپیوتر ها، موبایل ها و ...) با یک آدرس یکتا (IP Address) شناسایی می‌شوند. این آدرس در واقع یک رشته صفر و یک به طول ۳۲ بیت (۴ بخش ۸ بیتی) است که برای سادگی در نمایش، هر ۸ بیت آن توسط یک عدد دسیمال از ۰ تا ۲۵۵ نمایش داده می شود.

به عنوان مثال،‌ آدرس IP گوگل 216.58.208.78 است و اگر شما این آدرس را در مرورگر وب خود وارد کنید، به سایت Google متصل خواهید شد.

با یک آدرس ۳۲ بیتی می‌توان ۲ به توان ۳۲ آدرس مختلف ایجاد کرد بنابراین نسخه ۳۲ بیتی این آدرس قادر است 4,294,967,296 دستگاه مختلف را در اینترنت آدرس‌دهی کند. واضح است که در عصر اینترنت اشیا که همه دستگاه ها از لپ‌تاپ و موبایل تا ساعت و عینک و تلویزیون و یخچال و ... به اینترنت متصل اند و نیاز به یک آدرس IP دارند، ۴.۳ میلیارد آدرس، بسیار کم است. بنابراین در سال ۱۹۹۸ نسخه ششم از این آدرس (IPv6) معرفی شد که یک آدرس ۱۲۸ بیتی است و می‌تواند ۲ به توان ۱۲۸ (340282366920938463463374607431768211456) دستگاه مختلف را آدرس دهی کند :)

آدرس IPv6 شامل ۸ قسمت ۱۶ بیتی است که هر قسمت را به صورت Hexadecimal (مبنای ۱۶) توسط چهار حرف نمایش می‌دهند.

یافتن آدرس IP در ترمینال لینوکس

با اجرای فرمان زیر در ترمینال لینوکس، اطلاعات بسیار کاملی از آدرس های IP خود در شبکه خواهید دید:

1$ ip addr


اگر سرور شما با کارت شبکه سیمی به اینترنت متصل باشد ممکن است بتوانید با اجرای دستور زیر فقط آدرس IP عمومی خود را در شبکه مشاهده کنید:

1ip addr show eth0 | grep inet | awk '{ print $2; }' | sed 's/\/.*$//'

روش دیگر برای مشاهده آدرس IP عمومی سرور در اینترنت، استفاده از وبسایت icanhazip.com است. برای این منظور، دستور زیر را در ترمینال سرور وارد کنید تا Public IP Address سرور را مشاهده کنید

1curl -4 icanhazip.com

منظور از آدرس IP عمومی، آدرس IP ای است که دستگاه شما با آن در اینترنت قابل دستیابی است. بعضی ها به اشتباه به آدرس IP عمومی، Valid IP هم می‌گویند که البته اصطلاح اشتباهی است چون Valid IP با Public IP تفاوت دارد.

برای آشنایی بیشتر با Public IP Address و Private IP Address می‌توانید مقاله آشنایی با VPN را مطالعه کنید.

اطلاعات بیشتر: https://vrgl.ir/wgZvq